Özel İzmir Türk Koleji
Bahattin Tatış Ödülleri
BAHATTİN TATIŞ - YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ
Ödül Töreni
22.11.2022
2022
Ödül Alanlar

2022 yılında düzenlenen “Bahattin Tatış -Yarınlarda Var Olmak Ödülleri”nde; Eğitime Katkı, Sanatta Katkı, Bilime Katkı, İş’te Başarı, Sporda Başarı ve Yaşama Katkı kategorilerinde ülkemizin değerli akademisyenleri, sporcuları, sanatçıları ve iş adamları ödüle layık görülmüştür.

2021
Ödül Alanlar 2021
2019
Ödül Alanlar 2019
2018
Ödül Alanlar 2018
2017
Ödül Alanlar 2017
2016
Ödül Alanlar 2016
2015
Ödül Alanlar 2015
2014
Ödül Alanlar 2014
2013
Ödül Alanlar 2013
2012
Ödül Alanlar 2012
2011
Ödül Alanlar 2011


2022 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

Zeliş Kurt EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - Zeliş Kurt Ödül Takdimi : Berkay Eskinazi

Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı Ödül Takdimi : Yiğit Tatış

Prof.Dr. Melahat Bilge Demirköz BİLİME KATKI ÖDÜLÜ - Prof.Dr. Melahat Bilge Demirköz Ödül Takdimi : Prof. Dr. Yusuf Baran

Koruncuk Vakfı YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ - Koruncuk Vakfı Ödül Takdimi : Şükrü Kocagöz

Aziz Çaylı İŞ'TE BAŞARI ÖDÜLÜ - Aziz Çaylı Ödül Takdimi : Oğuz Tatış

Ahmet Güneştekin SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ - Ahmet Güneştekin Ödül Takdimi : Tamer Levent
Oktay Keresteci

2021 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

Dr. Selçuk Yusuf Arslan EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - Dr. Selçuk Yusuf Arslan Ödül Takdimi : Oğuz Tatış 2021 yılında Eğitim Nobeli olarak gösterilen Global Teacher Prize’da dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri gösterildi. Çevre ve kodlama çalışmaları ile ETF tarafından Greek Skills Award yarışmasını kazandı. 2019 yılında JCI tarafından Dünyanın En Başarılı 20 Genci arasında gösterilmiş, JCI Türkiye tarafından da İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet Kategorisinde Türkiye’nin En Başarılı Genci seçilmiştir. Aynı yıl CERN Uluslararası Öğretmen Programını tamamlayarak CERN Öğretmen Elçisi olmuştur. More Coding More Girls projesi STEM Alliance tarafından; STEM Camp projesi Avrupa Okul Ağından birincilik ödülleri almıştır. Space Girls projesi ile Space Awareness Global Yarışmasında ikincilik ödülü almıştır. Eğitim Tercihi tarafından düzenlenen 5. Eğitimde Başarı ödüllerinde Yılın Öğretmeni seçilen Arslan aynı zamanda Microsoft tarafından da Harikalar Yaratan Öğretmen seçilmiştir. Aynı zamanda MEB ve Eğitimde En İyiler Ödüllerinde de Yılın Öğretmeni seçilmiştir. Kanada’da düzenlenen Microsoft Educator Challenge’da birincilik ödülü bulunmaktadır.

Mustafa Denizli / Özgür Ekmekçioğlu SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - Mustafa Denizli / Özgür Ekmekçioğlu Ödül Takdimi : Şaban YAPICIOĞLU
Mustafa Denizli / Özgür Ekmekçioğlu  1949 Çeşme doğumlu. 1965 yılında üzerine geçirdiği 11 numaralı Altay formasını 18 yıl boyunca çıkarmadı.  Büyük Altay ile 2 Türkiye Kupası kazandı, Süper Lig gol kralı oldu, “Büyük Mustafa” oldu ve ismi siyah-beyazlı kulüp ile efsaneleşti. Frikik ve kornerden attığı gollerle sadece Altay değil, tüm futbolseverlerin anılarında derin izler bıraktı.  1984-85 sezonunda Galatasaray’da Jupp Derwal’in yardımcılığını yaparak en az futbolculuğu kadar müthiş teknik direktörlük kariyerine başladı.  Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile şampiyonluk yaşayarak buna ulaşan ilk ve tek teknik direktör oldu.  A Milli Takım ile Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale kadar yükselip burada da ulaşılması zor bir başarı elde etti. Galatasaray ile Şampiyon Kulüpler Kupası’nda yarı finale yükselen ilk teknik direktör oldu. Yıllar sonra döndüğü yuvası Altay’ı Süper Lig’e çıkardı. --------------------------------  1989 doğumlu. Doğuş Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu.  İnşaat, otomotiv, otel, mühendislik, yangın söndürme ekipmanları, AVM, sigorta ve spor sektörlerinde faaliyet gösteren Ekmas Grup’un yönetim kurulu başkanı.  Gençlik döneminde Altay Basketbol Takımı’nda forma giydi. 25 yaşında amatör küme takımlarından Atillaspor’da başkanlığı seçildi. 26 yaşında ise Altay Spor Kulübü tarihin en genç başkanı olarak göreve geldi.  Ekmekçioğlu başkanlığında beş sezonda üç şampiyonluk kupası kazanarak 3. Lig’den Süper Lig’e yükseldi.

Dr. Naşide Gözde Durmuş BİLİME KATKI ÖDÜLÜ - Dr. Naşide Gözde Durmuş Ödül Takdimi : Gülsin ONAY
Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan  Biyoteknoloji alanında dünyanın önde gelen mucitleri arasında gösteriliyor.  2015 yılında MIT Technology Review Dergisi’nin her sene dünya çapında seçtiği "35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi’ne (Innovators under 35) “öncüler (pioneers)” kategorisinde tıp ve biyoteknolojinin geleceğini etkileyecek en önemli 35 genç liderlerden biri olarak seçildi.  2017’de ODTÜ Senatosu tarafından verilen ODTÜ Takdir Ödülü’ne layık görülen genç mezun oldu.  2018’de Amerika’da sadece 10 genç bilim insanına verilen Burroughs Wellcome Fund (BWF) Career at the Scientific Interface ödülünü kazandı.  2019’da Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nin (JCI), “Dünyanın en başarılı 10 genci” listesinde yer aldı. 2029 ve 2020’de Fortune Turkey dergisinin “40 under 40” listesinde yer aldı. 2021 yılında Moore Inventor Fellow olarak seçildi.  Dr. Durmuş’un çalışmaları 2017 yılında ürünleşme aşamasına gelmiş ve kanser alanındaki buluşlarını Silikon Vadisi’nde bir ürüne dönüştürmek üzere Levitas adli bir şirket kurmuştur.

İhtiyaç Haritası YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ - İhtiyaç Haritası Projesi ( Mert Fırat ) Ödül Takdimi : Feyzi Hepşenkal
İhtiyaç Haritası Projesi ( Mert Fırat )  İhtiyaç Haritası Türkiye'de kurulmuş ve resmi olarak tüm illerde ihtiyaç sahiplerinin ve destekçilerin bir platformda toplanmasını ve eşleşmesini sağlamaktadır. İhtiyaç Haritası ayni transferlere dayalı harita tabanlı veri eşleştirme yapar.  Temel olarak İhtiyaç Haritası’ nın amacı Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturulmasıdır.  İhtiyaç Haritası, büyük şehirlerden kırsal yerlere destek göndermek yerine yerelde topluluklar oluşturarak yerel halkı harekete geçirmeye çalışır.  2015 yılından bugüne İhtiyaç Haritası platformunu 100 binden fazla üye, 350’den fazla STÖ, 70’ten fazla özel sektör kuruluşu, yüzlerce kamu kuruluşu temsilcisi kullandı. Platform aracılığıyla 9 milyondan fazla ihtiyaç kalemi karşılanırken yaklaşık 390 milyon liraya eş değer bir paylaşım ekonomisi yaratılarak sosyal etkisi yüksek bir fark yaratıldı.

Halil Şahin İŞ'TE BAŞARI ÖDÜLÜ - Halil Şahin ( İzmir Demir Çelik ) Ödül Takdimi : Kemal ÇOLAKOĞLU
İnci Holding Kadınları  Ticaret hayatına 1976 yılında yurt içi taşımacılık yapmak üzere kurduğu Şahin Nakliyat ve uluslararası taşımacılık için kurduğu Doruk Uluslararası Nakliyat ile başlayan Halil Şahin, 1993 yılında üç ortakla beraber büyük bir haddehaneyi kurarak inşaat demiri üretimine de başlamıştır.  2005 ekim ayında Nuri Şahin, Ahmet Baştuğ ve İskenderun merkezli Koç Grubu ile birlikte Şahin-Koç Çelik San. A.Ş. ünvanlı şirketi kurarak İDÇ' nin hisselerini T. İş Bankası A.Ş.'den satın almış Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.  İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş’ nin satın aldıktan sonra yapılan yeni yatırımlarla çelikhane üretim kapasitesi yılda 1,5 milyon tona, haddehane üretim kapasitesi de yılda 900 bin tona çıkarılmıştır. Yeni kurulmuş olan Orta Profil Haddehanesi ile yılda 400 bin ton profil üretilerek yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sunulmaktadır.

Oktay Keresteci SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ - Oktay Keresteci Ödül Takdimi : Prof. Dr. Mehmet Cemali DİNÇER
Oktay Keresteci  1979 yılından 2003 yılına kadar İstanbul Devlet Balesi’ndeki tüm bale eserlerinin başrollerini üstlenmiştir.  Hollanda, Almanya ve İngiltere’de çalıştırıcılık ve öğretmenlik üzerine çalışmalarda bulunan Keresteci, Don Kişot Balesi’ndeki ‘Basil’ rolündeki performansı ile Rusya’ya davet edilmiştir.  Amerika’daki Kanuni Sultan Süleyman Sergisi çerçevesinde sahnelenen Hürrem Sultan Balesi’ndeki Kanuni rolüyle büyük başarılar kazanmıştır.  1999 – 2010 yılları arasında Anadolu Ateşi baş dansçılığı, klasik bale öğretmenliği ve koreograflığı yapmıştır.  Oktay Keresteci, Anadolu Ateşi ile Türkiye’nin birçok şehrinde ve Avrupa, Asya, Amerika kıtalarına yapılan turnelerde de dans etmiştir.

Sancar Maruflu adına oğlu Cevat Maruflu ONUR ÖDÜLÜ - Sancar Maruflu adına oğlu Cevat Maruflu Ödül Takdimi : Prof. Dr. Murat BOROVALI
Sancar Maruflu  Sancar Maruflu (d. 7 Ağustos 1950 - ö. 15 Ağustos 2021; Karşıyaka, İzmir) belediyeci, girişimci, demokratik kitle önderi ve bir halkla ilişkiler uzmanıdır. Kırım kökenli Marufoğulları ailesindendir.  Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde stratejik iletişim uzmanlığı unvanı kazanan Maruflu, çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık, yöneticilik, imtiyaz sahipliği, genel yönetmenlik yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde başkan danışmanı ve yardımcılığı, Protokol ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü üstlendi.  Yaşar Holding’de de çalışan Maruflu, 1983’te Hisdaş Medyapol’ü kurdu. Bu şirketle Hakkâri'den Edirne'ye devlet törenleri hazırladı.  İzmir’i Sevenler Platformu, Ulusal Birlik Platformu, Ege Kültür Platformu Genel Başkanı olan Maruflu, Karşıyaka Rotary Kulübü’nün de kurucularından. 2001 de “Son on yılın en başarılı iletişimcisi”, 2003'te “Son on yılın en başarılı sivil toplum lideri” seçildi.  İzsev çatısı altında Dario Moreno gibi, Tanju Okan gibi İzmir'in ölmüş değerli insanlarıyla ilgili yaptığı anmalar ve ödül törenleri, görülmeye değer vefa örnekleridir.  15 Ağustos 2021'de hayatını kaybetti.

2019 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

Prof. Dr. Atilla Sezgin EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - Prof. Dr. Atilla Sezgin Ödül Takdimi : Dr. Cemal Dinçer
Prof. Dr. Atilla Sezgin  Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulundu.  Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, YÖK Yürütme Kurulu Üyeliği, YÖK Genel Kurul Üyeliği görevlerini sürdürdü.  İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’nde yer aldı, aynı vakfın kurduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin Kurucu Rektörlük görevini üstlendi.  İzmir Özel Türk Koleji’ne Akademik Danışmanlık yaptı.  Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türk Telekom Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.  Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görev yaparken “Avrupa Topluluğu Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma ve Uygulama Merkezi” ile “Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi”ni kurdu.  İzmir’deki ilk İngilizce İşletme Bölümlerinden birini kurarak, 60’a yakın öğretim üyesi ve araştırma görevlisini araştırma, yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapmak üzere yurtdışında görevlendirdi.  Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nu hayata geçirdi.  YÖK Yürütme Kurulu ve Genel Kurul üyesi olarak görev yaptığı dönemde, üniversite bütçelerinin çağdaş bütçeleme ve finansman yöntemleri ile yönetilmesi için Dünya Bankası’nın da desteği ile yürütülen projeye başkanlık yaptı.  Halen Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi ve Yaşar Üniversitesi’nin Mütevelli Heyet Üyesi olarak eğitime katkı vermeye devam etmektedir.

İbrahim Çolak SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - İbrahim Çolak Ödül Takdimi : Yiğit Tatış
İbrahim Çolak  Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda halka aletinde altın madalya kazanarak jimnastikte büyükler kategorisinde dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk sporcu oldu.  Almanya'nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda, halka aleti finali yapıldı.  İbrahim Çolak, 14.933'lük derecesiyle şampiyon olurken, jimnastikte büyüklerde altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti.  Milli cimnastikçi ayrıca Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenecek 2020 Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etti.

Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan BİLİME KATKI ÖDÜLÜ - Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan Ödül Takdimi : Oğuz Tatış
Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan  1977 İngiltere University College’dan “Biyokimya Mühendisliği” Doktora derecesini aldı.  1989’da "Biyomühendislik” alanında TÜBİTAK Teşvik Ödülüne layık görüldü.  Biyokteknoloji ve Biyomühendislik’in Türkiye’de ve Ege Üniversitesi’nde yerleşmesi için öncülük yaptı.  E.Ü Biyomühendislik Bölümü’nün kurucu Bölüm Başkanlığını 2000-2017 arasında üstlendi.  1982’den 2017’ye kadar farklı görevlerde Ege Üniversitesi’ne katkı sağladı.  Araştırma ve teknoloji tabanlı iş geliştirme ile Ege Bölgesi’nin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan ulusal / uluslararası 34 projenin yürütücülüğünü yaptı.  200 kadar bilimsel yayını, 6 kitabı, 23 kitap bölümü, çok sayıda bilimsel bildirisi, 3 patent başvurusu 2500’ün üstünde atıfı bulunmakta.  2017’den bu yana Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Öğretim Üyesi ve SUNUM Nanoteknoloji Uygulama Araştırma Merkezi Direktörü görevini sürdürmekte.

İsmet Abalıoğlu YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ - İsmet Abalıoğlu Ödül Takdimi : Feyzi Hepşenkal
İsmet Abalıoğlu  68 İzmir Özel Türk Koleji mezunu olup, yükseköğrenimini İzmir İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde tamamlamıştır.  Kağıt, bakır ve iplik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketleri, yaklaşık 2.300 kişiye istihdam sağlamakta olup teknolojinin ulaşabildiği en zengin ürün çeşitlerini en kaliteli şekilde üreten şirketler haline gelmiştir.  Doğal dengenin ve çevrenin korunması, toplumda çevre bilincinin yükseltilmesi amacıyla 1996 yılında kuruluşunu sağladığı DOÇEV - Doğa ve Çevre Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürmektedir.  DOÇEV; ormanlar ve koruluklarda dikilmesini sağladığı yaklaşık 465.000 fidan ülkemiz doğasını yeşertmektedir.  Eğitim ve kültür alanlarında çalışmalar yapmak amacıyla 1999 yılında kurulan Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de sürdürmektedir.  Geleneğimizde var olan yardımlaşma, dayanışma şuurunu geliştirmek ve toplumun sosyoekonomik düzeyinin yükseltilmesine katkı sağlamak amacıyla 2009 yılında kurulan Abalıoğlu Yardımlaşma Derneği’nin de kurucu yönetim kurulu üyesidir.  Abalıoğlu ailesinin eğitime verdiği önem doğrultusunda; grup şirketleri tarafından Cafer Sadık Abalıoğlu İlkokulu, Zaferiye Abalıoğlu İlkokulu, Dentaş İlkokulu, Er-Bakır Fen Lisesi ve Doçem- Dentaş Özel Eğitim Uygulama Merkezi yaptırılarak Milli Eğitim’in hizmetine sunulmuştur.  Reyhan Yıldız tarafından kaleme alınan “Adresini Arayan Mektuplar” isimli bir kitabı bulunmaktadır.

İnci Holding Kadınları İŞ'TE BAŞARI ÖDÜLÜ - İnci Holding Kadınları Ödül Takdimi : Prof. Dr. Murat Borovalı
İnci Holding Kadınları  %100 Türk sermayesiyle kuruldu.  2.800 çalışanı ve 9 şirketi bulunuyor.  Ürünlerinin yüzde 65‘ni 100’den fazla ülkeye ihraç ediyor.  Son 10 yılda her sene ortalama %17 büyüyerek yarattığı katma değer ile ülkemize ve dünyaya katkıda bulunmaya devam etmektedir.  2 Japon, 1 Brezilyalı ortaklık olmak üzere 3 global ortaklığı var.  ISO 500 ve TIM 1000’de 3 şirketi yer alıyor.  67 yıllık bir tarihe sahip olan Holding, 16 senedir kadın yönetim kurulu başkanı tarafından yönetiliyor.  Aile anayasalarına göre Cevdet Bey’in kızları yönetime geçti, şimdi de ilk torun olan Neşe Gök başkanlığında ilerlemesini sürdürüyor.

Tamer Levent SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ - Tamer Levent Ödül Takdimi : Aytül Büyüksaraç
Tamer Levent  1977 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü’nü bitirdi.  Devlet Tiyatroları’nda oyuncu, yönetmen ve Genel Müdürlük yaptı.  Sahneye koyduğu “Yeniden Yaratma” adlı oyunla devlet tiyatrolarının ilk Rusya turnesini gerçekleştirdi.  FIA (Uluslararası Aktörler Federasyonu) Türkiye temsilcisi.  “Sanata Evet” kampanyasının mimarıdır.

2018 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

Prof. Dr. Murat Barkan
EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - Prof. Dr. Murat BARKAN
Ödül Takdimi : İpek DENİZ


Prof. Dr. Murat BARKAN
1958’de Manisa-Demirci’de doğdu. İlköğrenimini Karadeniz Ereğli Turgut Reis İlkokulunda, orta öğreniminin TED Karadeniz Ereğli Koleji’nde; Yükseköğrenimini Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde tamamladı. Kendisi, İletişim Bilimleri Fakültesi’nin kayıtlı 1 numaralı öğrencisidir. Doktora derecesini 1987’de, Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalında aldıktan sonra aynı yıl, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Yardımcı Doçent, 1988 yılında Doçent ve 1994 yılında Profesör oldu. Kendisinin 42 ulusal ve uluslararası makalesi, 2 uluslararası kitabı, 12 ulusal ve uluslararası projesi bulunmaktadır.

Kaynak arttırıcı uluslararası bilimsel projeleri ve uluslararası akademik ilişkiler alanındaki araştırmaları ile tanınır. Uzmanlık alanı; iletişim stratejileri, öğretim tasarımı, eğitim iletişimi ve uzaktan öğretimdir.

1989-1990 ve 1997- 1998 yıllarında iki kez The British Council araştırma burslarıyla ödüllendirilmiş olup Avrupa Birliği Projeleri alanında da Türkiye’ye ikinci Sokrates/Grundtvig Projesi’ni kazandırdı ve uyguladı. Akademik yöneticilik kariyerini, bilim ve bilim insanları ile gerçek yaşam arasında ortaya çıkan ve bilimin çözüm hedeflerine ulaşmasını geciktiren kurumsal ve yönetsel engellerin giderilmesine yönelik modellerin tasarım ve uygulamalarına adadı.

-Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Eğitim İletişimi ve Planlaması Bölüm Başkanlığı
-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz Üniversitesi, İletişim Fakültesi Kurucu Dekanlığı
-Anadolu Üniversitesi, Açık Öğretim Fakültesi, Kaynak Arttırıcı Proje Tasarımı ve Yönetiminden sorumlu Dekan Yardımcılığı,
-İzmir Yaşar üniversitesi Rektörlüğü,
-İzmir Üniversiteleri Platformu Dönem Başkanı,
-İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Rektörlüğü,
-YÖK ve British Council işbirliğiyle kurulan Türk ve İngiliz Üniversiteleri İşbirliği Konsorsiyumu Görev Gücü üyeliği bulunmaktadır.

Efe Cetiz ve Elifsu Erol
SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - Efe CETİZ ve Elifsu EROL
Ödül Takdimi : Yiğit TATIŞ

Elifsu Erol
2004 yılında doğmuş olan Elifsu, 2011’de Erzurum’da kendisine hediye edilen bir çift patenle hayaller kurmaya başlamıştır. Çinli antrenörü Song Lun ile hayallerini gerçekleştirmeye başlamışken yolu, spor yaşamına yön verecek Milli takım antrenörü Gazme İyiiş Güner’le kesişmiş. Farklı kategorilerde ulusal ve uluslararası yarışmalarda 18’i altın, 10’u gümüş ve 1 bronz olmak üzere, toplamda 29 madalya ve kupa kazanmıştır.

Efe Cetiz
2005 yılında İzmir’de doğmuş, 2011 yılından beri İzmir Büyükşehir Spor kulübünün lisanslı sporcusudur. Küçük yaşlardan itibaren sporu tutku haline dönüştürmüş ve kısa zamanda ulusal ve uluslararası toplamda 35 madalya kazanmanın yanında European Kriteriyum turnuvasını kazanan ilk Türk unvanını almıştır. “Golden Book’a giren, ilk ve tek Türk patencimizdir.

Prof. Dr. İsa Durmaz
BİLİME KATKI ÖDÜLÜ - Prof. Dr. İsa DURMAZ
Ödül Takdimi : Ülkü BAYINDIR

Prof.Dr. Sayın İsa DURMAZ
1945 yılında Antalya’da doğdu. 1969 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olarak aynı fakültede genel cerrahi uzmanlığını tamamladı. İngiltere’de göğüs kalp ve damar cerrahisi dalında eğitim aldı. 1980 yılında Doçent, 1988 yılında Profesör oldu.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi kalp damar cerrahisi anabilim dalının kurucu öğretim üyelerinden olup uzun süre bu kürsünün ana bilim dalı başkanlığını yaptı.

Türkiye’de ilk kez hastalara kadavralardan alınan kalp kapağı ve damar nakillerini gerçekleştirdi. Kalp kapağı ve damarlarının saklanabildiği doku bankasını oluşturarak yine bir ilke imza attı. 2005-2009 yılları arasında Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneğinin başkanlığını yaptı. Üniversitedeki görevinin yanı sıra İzmir’de ilk defa özel bir kurumda açık kalp cerrahisini başlattı.

Yerli ve yabancı dergilerde 150’nin üstünde bilimsel makalesinin yanı sıra, 6 kitapta değişik konularda kitap bölümleri yayınlanmıştır.

Türk Kalp Damar cerrahisi Derneği, Organ Nakli ve Koordinasyon Derneği Ulusal Vasküler Cerrahi Derneği, Ulusal Fileboloji Derneği European Association for Cardio – Thorasic Surgery gibi birçok derneğin de üyesidir.

Filiz Sarper
YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ - Filiz SARPER
Ödül Takdimi : Yılmaz TEMİZOCAK


FİLİZ ECZACIBAŞI
İzmir'de doğdu. İzmir Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra, koreoloji eğitimi almak üzere İngiltere'ye gitti. London Collage of Choreology Yüksek Bölümü'nü bitirdikten sonra yurda döndü. İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenen Sait Sökmen'in "Kurban" adlı balesini Benesh Dans Notasyonuna geçirdi, eser Londra’daki Uluslararası Koreoloji Kütüphanesi'ne ilk Türk eseri olarak kaydedildi. Bu çalışmayla doktora unvanı aldı.

1980 yılına kadar İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde pek çok eserin notasyonunu ve sahne uyarlamasını yapmıştır.

1985 yılında kurulan İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın kurucuları arasında yer aldı ve ilk Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Eczacıbaşı döneminde başkan vekilliği yaptı. 1993 yılında İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

Uluslararası İzmir Festivali’nin yanı sıra, İzmir Avrupa Caz Festivali’ni, Dr. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması’nı, alanında Türkiye’de tek oluşum olan MÜZİKSEV’i İzmir’e armağan eden ve uzun yıllardır düzenlediği kapsamlı masterclass ve atölyelerle geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkı sağlayan İKSEV’in başkanlığını, halen gönüllü olarak sürdürmektedir.

İzmir’in Expo 2015 adaylığı sürecinde Cumhurbaşkanlığınca Ulusal Danışman olarak atandı. EXPO 2020 sürecinde ise Euro-Asia Delege Lideri olarak görev yaptı. İzmir’in kültür ve sanat yaşamına katkıları nedeniyle;

-Ege Üniversitesi Senatosu tarafından verilen Üstün Hizmet Madalyası,
-İzmir Valiliği’nin Üstün Başarı Ödülü,
-İzmir Ticaret Odası’nın İzmir Şehrine Katkı ödülü gibi pek çok ödüle layık görüldü.

26 Mayıs 2009’da İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun takdiriyle iki ülkenin kültür ve sanatına yaptığı sürekli katkılar nedeniyle “İtalyan Dayanışma Yıldızı Şövalyesi” unvanı ve Türk Polonya kültürel ve bilimsel işbirliğine katkıları nedeniyle Polonya Cumhuriyeti liyakat madalyası ile onurlandırıldı. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak 28 Şubat 2014’de 60 yıllık Avrupa Festivaller Birliği’nin yönetim kuruluna ilk Türk üye olarak seçildi.

Nedim Uysal
İŞ'TE BAŞARI ÖDÜLÜ - Nedim UYSAL
Ödül Takdimi : Oğuz TATIŞ

Nedim UYSAL
1935 yılında Manisa’nın Salihli İlçesinde doğdu. Öğrenimini Salihli’de tamamladıktan sonra, Toprak Sanayi ile iş hayatına atıldı. Evli ve 1 çocuk sahibi olup, 2 de torunu vardır.

1973 yılında Norm Cıvata A.Ş.’yi kurmuş ve 45 yıldır şirketin değerleri üzerinde yükselmesi için bir fiil çalışmış, halen Norm Holding’in Yönetim Kurulu Onursal Başkanı’dır.

Bornova’da çift vuruşlu bir set makine ile cıvata üretimine başlayan Norm Holding; yurt içinde ve yurt dışında otomotiv, beyaz eşya, elektronik, mobilya, ziraat aletleri, inşaat, makine sektörlerindeki ana üreticilerin ve güçlü markaların çözüm ortağı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Sadece iş hayatında değil, sanat ve eğitim konusunda vizyonerliği ile örnek bir lider kişiliktir.

İbrahim Yazıcı
SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ - İbrahim YAZICI
Ödül Takdimi : Aytül BÜYÜKSARAÇ

İbrahim Yazıcı
1970 yılında Ankara'da doğdu, Ankara Devlet Konservatuarı'nda piyano, kompozisyon ve şeflik eğitimi aldı. “Konservatuar Nasyonal dö Music dö Perpinyan”da çalışmalarına devam etti ve 3 “Premier Prix” kazandı. Ayrıca Jilber Varga ile çalıştı ve çeşitli Avrupa ülkelerinde ustalık kurslarına katıldı.

Ahmed Adnan Saygun, Fazıl Say, Muammer Sun ve Turgay Erdener gibi Türk bestecilerin CD ve DVD eserlerini kaydetti.

2002 yılında Hacettepe Üniversitesi'nin “Sanatsal Teşvik Ödülü” ne layık görülmüş, 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından verilen özel ödül ile onurlandırılmış ve 2012 yılında “Yılın şefi olmuştur.

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuarı ve Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde eğitmenliğinin yanı sıra, Devlet Polifonik Korosu'nun yerleşik şefliğini yapmış, bu toplulukla dünyanın dört bir yanında çeşitli prestijli salonlarda konserler vermiştir.

2007 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Genel Müdürü olarak atmış, ilerleyen yıllarda da Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde ve İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde görev almıştır.
2014 yılından bu yana Olten Philarmonie'nin müzik direktörüdür ve orkestra konserleri yanında düzenli olarak piyanist olarak konserlerde yer almaktadır.

2017 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

İzmir Milli Kütüphane adına Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ
EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - İzmir Milli Kütüphane adına Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Ulvi Puğ
Ödül Takdimi : Oğuz TATIŞ - İTK Yönetim Kurulu Başkanı
İzmir Milli Kütüphane, İzmir'in Konak ilçesinde, adını verdiği Milli Kütüphane Caddesi'ndeki tarihi binada hizmet veren ve Türkiye'nin Milli adını taşıyan ilk kütüphanesidir. İzmir milli Kütüphane, İzmirli Avukat Kadızade İbrahim Bey'in öncülüğü ile 1911 yılında kurulmak istenmiş, mali yetersizlikler sonucunda kütüphanenin açılışı bir yıl sonraya kalmıştır. 23 Haziran 1912 tarihinde Beyler Sokağı'nda Salepçizade Konağı'nın selamlık bölümünde hizmete giren kütüphanenin bugünkü binasına taşınması ise uzun yıllar almıştır. Kütüphanenin açılışından kısa bir süre sonra valilik, kütüphane ve ona gelir sağlamak amacıyla planlanan sinemanın tesisi için arsa bulmuş hatta duvar inşaatını bitirmesini sağlamıştı. O dönemde sinemanın yanındaki bina patinaj salonu olarak düşünülmüş, kütüphane için ise Bahri Baba Parkı'nda bir yer ayrılmıştı. Bu yapı da temel üstüne kadar inşa edilmişti. Ancak balkan savaşı ve işgal yılları inşaatın durmasına neden olmuştu. 1922'den sonra öncelikle sinemanın inşaası ele alındı ve İpekçi kardeşlerin yardımı ile milli sinema ( Elhamra Sineması ) 1926 yılında hizmete açıldı. Milli Kütüphane 29 Ekim 1933'de Cumhuriyet'in 10.yıl şenliklerinde hizmete açıldı.

Göztepe Spor Kulübü adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Talat Papatya
SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - Göztepe Spor Kulübü adına Yönetim Kurulu Başkan Vekili Talat Papatya
Ödül Takdimi : Yılmaz TEMİZOCAK
1925 Yılında Altay’ın Aydın’da katıldığı spor müsabakasında yönetimde bulunan Ferit Bey’e söz hakkı verilmemesi sonucu, dönüş yolunda trende çıkan anlaşmazlıkların ardından Altay’da futbol oynayan Nebil ile Vedat kardeşler, Muzaffer Koral, Ferit Simsaroğlu, Necati Bey ve Nusret Bey bir spor kulübü kurmaya karar verirler. 14 Haziran 1925 tarihinde, vapur iskelesi yanındaki Mez Gazinosu’nda toplanan Göztepe semtinin ileri gelenleri (kıdemli futbolcular) ve gençler Göztepe futbol takımını kurarlar. 3 Mart 1942’de Göztepe Stadı’nın inşaatı başlar ve Eylül 1949’da Göztepe Sahası açılır. Kulübün kurulduğu yıllarda ulusal müsabakalar olmadığından Mahalli Lig müsabakalarına katılınır. 1937 yılında dönemin Valisi Fazlı Güleç’in emriyle İzmirspor ve Egespor ile birleşip Doğanspor adını alan takım, o sezon Ege Ligi Kupası’nı kazanır. Göztepe’de uzun yıllar futbol oynayıp ardından antrenörlük de yapan Abbas Çamayar, yaptığı futbolcu izlemeleri ile Efsane Göztepe’nin altyapısını kurar. 1976-1977 yılında 18 yıl aralıksız mücadele ettiği Türkiye 1. Ligi’nden 2. Lig’e düşen takım bu tarihten sonra inişli çıkışlı bir profil çizer. 1997 yılında 18 yıllık 1. Lig özlemi Dinç Bilgin yönetiminde son bulur ve Göztepe 1. Lig’e yükselir ancak ardından tekrar düşüşe geçen takım 2006-2007 sezonunda tarihinde ilk kez profesyonel liglere veda eder. 2007 yılında Altınbaş yönetimi ile yeniden yükselişe geçen kulüp yönetimi 2013-2014 sezonunda Mehmet Sepil tarafından devralınmıştır ve futbol takımı 2016-2017 sezonunu Play-Off Şampiyonu olarak tamamlayarak Süper Lig'e yükselmiştir.

Banu Dağcıoğlu Türkeli-Weelchair Dance Project
YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ - Banu Dağcıoğlu Türkeli-Weelchair Dance Project
Ödül Takdimi : Aytül BÜYÜKSARAÇ
İzmir Devlet Opera ve Balesi solist bale sanatçısı, koreograf,repetitör ve Bale Bölümü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olan Banu Dağcıoğlu Türkeli aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalında Klasik Bale ve Modern Dans eğitmenliği yapmaktadır. 2013 Eylül ayında sosyal projelere ağırlık vermeye başlayarak, eğitmenliğini ve koreografilerini yapmayı gönüllü olarak üstlendiği, 5 yürüme engelli dansçı ile "*WHEELCHAIR Dance Project-engelsİzmir adıyla kendi oluşturduğu, tümü farklı ölçüde ortopedik engelli bireylerden oluşan dans projesine başladı. WCDP, özellikle okul öncesi ve ilkokul dönemi çocuklar için davet edildikleri tüm okullarda ücretsiz temsiller vererek "Dansla Çocukta Farkındalık" yaratmaya devam etmektedir. Pek çok halka açık gösteri gerçekleştirmekte ve 15 dansçı ile gönüllü olarak çalışmalarına devam etmekte olan WCDP, süreklilik ve Çocuklarda Farkındalık yaratması açısından büyük önem taşımaktadır. İlk sezondan itibaren tekerlekli sandalye dans projesinde yer alan herkes, 5. sezonunda da gönüllü olarak yer almaya devam etmektedir.

Cemal Elmasoğlu
İŞ'TE BAŞARI ÖDÜLÜ - Cemal Elmasoğlu
Ödül Takdimi : Ali Nail KUBALI
1965 yılında İzmir’de doğdu. İlköğrenimimi İzmir Özel Yusuf Rıza Koleji, Orta ve Lise Öğrenimimi Özel Türk Koleji yatılı bölümünde okuyarak tamamladı. 1986 yılında Üniversite öğrenimini Amerika Birleşik Devletleri, Detroit /Michigan’da Computer Science alanında tamamlayarak Türkiye’ye döndü. 1987’de merkezi Londra’da bulunan FH Bertling şirketinde Lojistik Operasyon bölümünde çalıştı. 1988 yılında Elmas Grup Lojistik A.Ş’nde göreve başladı. Çeşitli şirket içi görevlerinden sonra 1991 yılında şirketin Genel Müdürlüğü, 2001 yılında da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atandı ve halen bu görevi sürdürmektedir. Sayın Elmasoğlu aynı zamanda mikroorganizma bazlı ürünler imalatı yapan NEG Endüstriyel Ltd.Şti kurucu ortaklarından olup ; İRU ( İnternational Road Transport ) diploması sahibidir.

Doç. Dr. Mesut Yılmaz, Prof. Dr. Varol Keskin ve İbrahim Özavcı
BİLİME KATKI ÖDÜLÜ - “Yeni Gezegen Keşfi Projesi” sahibi Doç. Dr. Mesut Yılmaz, Prof. Dr. Varol Keskin ve İbrahim Özavcı
Ödül Takdimi : Bilge UMAR
Antalya Bakırlıtepe'de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) 2007 yılından bu yana, Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan bir araştırma ekibi ile uluslararası bir proje işbirliği çerçevesinde gezegen arama çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu amaç doğrultusunda gökyüzünün farklı noktalarından olmak üzere 50 tane yıldız belirledik ve bu yıldızları TUG'da bulunan 1.5 m ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu (RTT150) ile gözlemeye başlayan ekip, 10 yılı aşkın süren gözlemler sonucunda yıldızlarımızdan birinde peryodik değişim olduğunu gördü. Daha ayrıntılı analizler gerçekleştirerek bu değişimin yıldızı etrafında dolanan bir gezegenden kaynaklandığını belirledi. Keşfettikleri bu gezegen, bizden yaklaşık 212 ışık yılı (1 ışık yılı ~ 10 trilyon km) uzaklıkta ve HD 208897 isimli yıldızın etrafında bir tam yörünge turunu neredeyse 1 yıl sürede tamamlamakta. Ekibin bulduğu gezegen, Jüpiter'den 1.5 kat daha büyük kütleli dev bir gaz gezegenidir.

Zeliha Berksoy
SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ - Zeliha Berksoy
Ödül Takdimi : Ülkü BAYINDIR
Zeliha Berksoy sanatçı bir ailenin kızı olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Ercümet Siyavuşoğlu, annesi ünlü opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy ‘dur. Sanatçı, Tiyatro eğitimini 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünün Yüksek Devresinden birincilikle bitirmiş ve Devlet Tiyatrosu tarafından reji konusunda uzmanlaşmak üzere Berlin’e gönderilmiştir. 1967-1970 yılları arasında Berlin Schiller Theather’ de çalışmış ve 1970 yılına kadar da Berliner Ensemble’de reji asistanlığı yapmıştır. 1970 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı, yazar Vasıf Öngören’in “Asiye Nasıl Kurtulur” oyununda başrol oynamıştır. Sanatçı Brecht şarkıcısı olarak konserler vermiş ve Genco Erkal ile tiyatro oyunlarında oynamışlardır. “Yosma” tek kişilik Brecht oyunu ile Avrupa ve Amerika turnesi yapmıştır. 1990-1995 yıllarında Türkiye’nin 3.ödenekli Bakırköy Belediye Tiyatrolarını kurmuş ve Genel Sanat Yönetmeni olarak çalışmıştır. 1974 yılında İstanbul Devlet Konsevatuvarı’nda eğitmen olmuş, daha sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümünü kurarak Sahne Sanatları Bölüm Başkanı olarak görev yapmış ve prof. ünvanını almıştır.

2016 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

Prof Dr. Bilge Umar
EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - PROF. DR. BİLGE UMAR
Ödül Takdimi : Oğuz TATIŞ - İTK Yönetim Kurulu Başkanı
1936 yılında Karşıyaka'da doğan Ahmet Bilge Umar, 1954 yılında İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun oldu. İzmir Özel Türk Koleji’nin ilk mezunlarından olan Umar, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Aynı fakültede asistan olarak çalıştı ve doktorasını yaptı. Doçentlik sınavını vererek öğretim üyeliğine atandı. Uzun yıllar Ege Üniversitesi'nin çeşitli yüksekokullarında ek görevle öğretim üyeliğinin yanı sıra müdürlük, kendi fakültesinde dekan yardımcılığı gibi görevler yaptı. Kurucu Öğretim Üyeleri arasında bulunduğu İzmir Hukuk Fakültesi'nde "Medenî Yargılama ve İcra-İflas Hukuku Kürsüsü" başkanı oldu. Üniversiteden ayrılarak hukuk danışmanlığı ve avukatlık yaptı. Hukuk mesleği ile ilgili inceleme yazıları ile yapıtlarının yanı sıra çevirileri, özellikle Türkiye'nin ilkçağ kentleri üzerindeki araştırmaları ile tanındı. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Kamu Hukuku bölüm başkanlığı yapan Prof. Bilge umAR; bu görevinden Ocak 2016 itibari ile ayrıldı. 5 dil bilen ve 70’in üzerinde kitap yazan ve çeviren Umar, evli, İTK’dan mezun 2 oğul ve 2 torun sahibidir.

Ayşe Begüm Onbaşı
SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - AYŞE BEGÜM ONBAŞI(Milli Jimnastikçi
Ödül Takdimi : Ferhat ARICAN - Milli Jimnastikçi
2001'de Akhisar'da doğan Ayşe Begüm Onbaşı, 2006 yılında ilk defa Manisa'da düzenlenen Okullararası Artistik Jimnastik Yarışması’na katıldı. Daha sonra aerobik jimnastiğe geçen Onbaşı, 5 senelik profesyonel spor hayatına 74 madalya sığdırdı. Güney Kore’de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda , triolar kategorisinde 2. , tek bayanlar kategorisinde de dünya şampiyonu olarak bayrağımızı göndere çekmeyi başardı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü ve Milli Takım Sporcusu olan Ayşe Begüm Onbaşı, geçtiğimiz ay Bulgaristan’da düzenlenen Plovdiv Cup’ta Tek kadınlar, Çiftler ve Üçlü kategorilerde altın madalya kazandı.

Türgök - Tülay Yazgan
YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ - TÜRGÖK adına TÜLAY YAZGAN
Ödül Takdimi : Sancar MARUFLU - İzmir'i Sevenler Platformu Başkanı
Ülkemizde yaşayan görme özürlüler ile yurt dışında yaşayıp da Türkçe bilen görme özürlülerin, yazılı kaynaklara erişimini sağlamak üzere 2004 yılında İzmir’de kurulan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, görme özürlülerin eğitimleri ile kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet eden Türkiye’nin ilk ve tek görme özürlüler kitaplığıdır. Kuruluş amacı; Görme Özürlülerin ve az gören bireylerin eğitim kalitesinin ve kültür seviyelerinin arttırılarak öncelikle hayata tutunmalarına yardımcı olmak, diğer yandan eğitim düzeylerini kabul edilebilir oranda arttırarak, istihdam edilebilirliklerini desteklemektir. Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, Türkiye’nin her yerine, ayrıca İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika,Almanya’ya ücretsiz ve geri iadesiz hizmet vermektedir. Hizmet ulaştırdığı görme özürlü üye sayısı 6000 aşmaktadır. Tüm bu hizmetler, sayıları 300’ü aşan gönüllü destekçi ve kuruluşundan itibaren destek olan sponsorlar sayesinde üretilmektedir.

Lucien Arkas
İŞ'TE BAŞARI ÖDÜLÜ - LUCIEN ARKAS(Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı)
Ödül Takdimi : Yiğit TATIŞ - İTK Genel Müdürü
1945 yılında İzmir’de doğan Lucien Arkas, İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun oldu. 1964 yılında, Lucien Arkas Vapur Acenteliği şirketinde iş yaşamına başladı. 1979 yılında Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. ile başlayan Arkas grup şirketleri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, 2000 yılından bu yana Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürmektedir. Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca bilen Lucien Arkas, TÜSİAD üyesi, GIF-Global İlişkiler Forumu üyesi, Deniz Nakliyecileri Derneği-İzmir (Sayman), TURMEPA (Yüksek Danışma Kurulu), Orion Vakfı (Yönetim Kurulu Başkanı) ve ayrıca ESİAD ve Alsancak Rotary Kulübü üyesidir. Fransız Hükümeti Türkiye Dış Ticaret Müşavirliği görevini de yürüten Lucien Arkas, Fransa Ordre National du Merite Officier Nişanı, Fransa Legion d’Honneur Şövalyelik Nişanı, İtalya Cumhuriyeti Ordine al Merito Şövalyelik Nişanı, Avusturya Cumhuriyeti Großes Silbernes Liyakat Nişanı ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Fahri Doktora unvanı ile onurlandırılmıştır. Lucien Arkas evli ve dört çocuk sahibidir.

Prof. Dr. Yaman Tokat
BİLİME KATKI ÖDÜLÜ - PROF. DR. YAMAN TOKAT(Genel Cerrah)
Ödül Takdimi : İpek DENİZ - İzmir Büyükçiğli Kampüsü Müdürü
1959 yılında İzmir’de doğan Yaman Tokat, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Karaciğer nakli üzerine eğitimini Cambridge Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Sir Roy Calne’nin öğrencisi olarak tamamladı. 1994 yılında karaciğer nakli programına başladı ve 1999 yılında Türkiye’deki ilk canlı vericili karaciğer naklini gerçekleştirdi. Bu yıldan sonra sayısız nakil gerçekleştiren Tokat, 2002’de Genel Cerrahi Profesörü ünvanını aldı. 2005 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Florence Nightingale Tıp Fakültesi Hastanesi’nde genç cerrahlar yetiştirdiği takımıyla beraber karaciğer nakli programını başlattı ve 1000’in üzerinde nakil gerçekleştirdi. Dünyanın birçok yerinde dersler veren Yaman Tokat’ın uluslararası yayınlarda 200’ün üzerinde makalesi yayınlandı. Şu anda İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi’nin direktörü ve Türkiye Karaciğer Nakli Derneği’nin Başkanı olan Prof. Dr. Yaman Tokat, evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Murat Karahan
SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ - MURAT KARAHAN(Opera Sanatçısı)
Ödül Takdimi : Aytül BÜYÜKSARAÇ - İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü
2003 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatlar Fakültesi'nden mezun olan Murat Karahan, aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında Akademi tarafından aldığı davet üzerine Roma'ya giden sanatçı ünlü şef Kent Nagano'nun yönettiği Rossini'nin Il Viaggio a Reims operasında görev aldı. 2010 yılında doktora programını tamamlayan Karahan, Letonya Ulusal Operası'nda devamlı misafir sanatçı oldu ve aralarında Lucia di Lammermoor, La Traviata, La Boheme eserlerinin bulunduğu 15'in üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi. Letonya Ulusal Operası prodüksiyonunda Moskova Bolshoi Tiyatrosu'nda Lucia di Lammermoor eserinde başrolde yer alan sanatçı, 2015 yılı La Traviata 'Alfredo' rolü ile Berlin Deutsche Oper'de ve Bolshoi Tiyatrosu'nun La Traviata, La Boheme, Carmen prodüksiyonlarında başrolde olarak sahneye çıktı. Son olarak bu yıl Londra Covent Garden Royal Opera, Bolshoi Tiyatrosu, Parma Verdi Festivali'nde ve dünyanın en önemli Açıkhava tiyatrosu olan Arena di Verona’da İl Trovatore Operası’nda başrolleri seslendiren Karahan, Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı olarak çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.

2015 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

Perkin Kırgız
SANATA KATKI ÖDÜLÜ - PROF. PEKİN KIRGIZ- OPERA SANATÇISI, AKADEMİSYEN
1966 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Opera yüksek bölümünden mezun olan Kırgız aynı yıl Ankara Devlet Operasına solist sanatçı olarak girdi. Ülkemizde ve yurtdışında birçok şehirde konuk sanatçı olarak çok sayıda operanın başrollerini söyleyen Pekin Kırgız, 1974 yılında Ankara Devlet Konservatuvarında Şan öğretmenliğine başladı. Hacettepe Üniversitesi tarafından 1987 yılında Doçentliğe yükseltilen Kırgız, 1990 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni olarak atandı. 1995 yılında Ankara'daki eski görevine döndü. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde Şan Bölümü Öğretim Üyesi ve Şan - Opera Ana sanat Dalı Akademik Koordinatörü olarak görev yaptı. 2009 yılının Ağustos ayında Profesör unvanı alarak Adıyaman Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığı yapan Kırgız buradaki görevinden emekli olduktan sonra Hacettepe ve Anadolu Üniversiteleri’nin konservatuvar bölümlerinde öğretim üyeliği görevlerine devam etmekte olan Kırgız'ın şimdiye kadar yapmış olduğu sanat etkinliklerinin sayısı 900 kadardır.

Ülkü Bayındır
EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - PROF. DR. ÜLKÜ BAYINDIR-EGE ÜNİVERSİTESİ ESKİ REKTÖRÜ, GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI
1945 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Bayındır, 1962 yılında İzmir Özel Türk Koleji’ni bitirip ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1969’da mezun oldu. Aynı fakültede 1973’te göğüs hastalıkları uzmanı unvanını alan Bayındır, 1978’de doçent, 1988’de profesör oldu. Aynı yıl Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine geldi. 1994 yılında Dekan ve 2000 yılında ise Ege Üniversitesi Rektörü oldu. 2008 yılına kadar bu görevi başarıyla sürdüren Ülkü Bayındır ulusal ve uluslar arası dergilerde yayınlanmış ve bilimsel toplantılarda sunulmuş 150 dolayında makale ve bildirisi bulunmaktadır.

Ufuk Sarıca
SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - UFUK SARICA- PINAR KARŞIYAKA BASKETBOL TAKIMI BAŞ ANTRENÖRÜ
O, kısa forvet ve skorer gard pozisyonunda görev yapan eski bir basketbol oyuncusudur. Özellikle Efes Pilsen’de oynadığı dönemde pek çok başarıda rol sahibi olmuştur. Beşiktaş Cola Turka takımında yardımcı antrenörlük ve baş antrenörlük yaptıktan sonra, Anadolu Efes'te 1 yıl baş antrenörlük yapmış ve 2012 yazında Pınar Karşıyaka basketbol takımının baş antrenörlüğüne getirilmiştir. Euroleague'e yükselttiği Takımı Avrupa’nın güçlü takımlarından Barcelona Lassa’yı yenerek güzel bir başarıya da imza atmıştır.

Prof. Dr. Ali Barutçu
BİLİME KATKI ÖDÜLÜ - PROF. DR. ALİ BARUTÇU - 9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ
1977’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof.Dr.Ali Barutçu, 1983 yılına Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi alanında uzmanlığını almıştır. 1985 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Yardımcı Doçent olurken 1987 yılında da aynı üniversitede Doçent unvanını almıştır. 1993 yılında ise 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesörlük unvanına alan Barutçu’nun bugüne kadar ulusal ve uluslar arası birçok bilimsel kuruluşta üst düzey yönetimde görevi bulunmaktadır. Sayın Barutçu yurt içinde ve yurt dışında birçok bilimsel dergide hakem ve danışman olarak görev almıştır. 2014 yılından beri kendisi 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Yara İyileştirme Ana Bilim Dalının Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Buğday Derneği
YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ - BUĞDAY EKOLOJİK YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ
BUĞDAY hareketi, 1990 yılından bu yana yaşamını sürdürürken diğer yaşamlarla uyum içerisinde ve ekolojik bütüne saygılı bir toplum hayalini besleyerek sürdürdüğü çalışmalarını 12 Ağustos 2002 yılında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği çatısı altında kurumsallaştırma kararı aldı. *Geleneksel süreçteki üretimlerin korunması, sürdürülmesi *İnsan gereksinimlerinin ekosistem döngülerine uyum içinde yeniden tanımlanması *Çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması *Bireyin doğa ve çevresi ile uyum içinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları yaratılmasını amaçlayan bir dernektir.

Ender Yorgancılar
İŞ’TE BAŞARI ÖDÜLÜ - ENDER YORGANCILAR- EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ BAŞKAN YARDIMCISI
1975 yılnda İzmir Özel Türk Kolejinden mezun olan Ender Yorgancılar, Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümü bitirmiştir. 2000-2002 yılları arasında Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, 1994 yılından bu yana Meclis Üyesi olduğu Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda 6 yıl Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2005-2008 döneminde Meclis Başkanlığı, 2009-2012 dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve ardından 2013-2016 dönemi için yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. 2009 –2013 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüten Ender YORGANCILAR, 2013 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcılığı’na seçilerek EBSO tarihinde ilk kez iki dönem üst üste Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu’na seçilen ilk Başkan olmuştur. 2007 yılında atandığı Filipinler İzmir Fahri Konsolosluğu’ndan 2014 yılı itibariyle Genel Konsolosluğa terfi eden Yorgancılar, Ekonomi Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti, gibi birçok vakıf ve derneğin yönetim kurulu kadrosunda aktif olarak yer almaktadır. Doğup büyüdüğü kente ve ülkesine olan vefa borcunu en iyi hizmet ederek ödeyeceğine inanan Yorgancılar, İzmir’e İsmet Yorgancılar Sağlık Ocağı, Zeytinalanı Ender Yorgancılar Sağlık Ocağı, Ege Üniversitesi İç Hastalıkları Çiğdem Yorgancılar Yoğun Bakım Ünitesi ve Uzundere Sabiha Yorgancılar İlkokulu’nu kazandırmıştır. Türkiye’nin ilk el aletleri üretici firması olan İzeltaş İzmir El Aletleri San. ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Cam Merkezi A.Ş.’nin ise Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini yürüten Yorgancılar, iş hayatı boyunca yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı birçok ödüle layık görülmüştür.

2014 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

Haldun Dormen SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ - HALDUN DORMEN- TİYATROCU
5 Nisan 1928 yılında Mersin'de doğdu. Sahneye ilk defa Galatasaray Lisesi’nde ortaokul öğrencisi iken çıktı. Lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladı. Tiyatro eğitimini ABD’de Yale Üniversitesi’nde aldı. İstanbul’a döndüğünde önce Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'ye girdi ve Cinayet Var adlı oyundaki dedektif rolüyle ilk kez seyirci karşısına çıktı. Bir buçuk yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştıktan sonra Beyoğlu Parmak sokağın arkasında 60 kişilik bir salonu olan Cep Tiyatrosu'nu kurdu. 1957’de Papaz Kaçtı komedisi ile İstanbul’un Feriköy semtinde Dormen Tiyatrosu’nu kurdu. Cep Tiyatrosu’ndaki Erol Günaydın, Nisa Serezli, Metin Serezli, Erol Keskin gibi isimler Dormen Tiyatrosu’nun kadrosunu oluşturdu. Topluluk en parlak dönemini 1957-1972 yılları arasında yaşadı.1961’de Türkiye’de sahnelenen ilk müzikal olarak bilinen Sokak Kızı İrma’yı sahneledi. 1966'da sinemacılık yapan Dormen, bu dönemde iki film yönetti: Ekrem Bora ile Belgin Doruk’un rol aldığı Bozuk Düzen (1966) ve Müşfik Kenter, Nedret Güvenç, Belgin Doruk’un rol aldığı Güzel Bir Gün İçin (1967). Bozuk Düzen, 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film birincilik ödülünü, Güzel Bir Gün İçin ise 4. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Komedi Filmi ödülü aldı. Ödüllere rağmen filmler gişe başarısı sağlamayınca sinemadan vazgeçip yeniden tiyatroya döndü. Dormen Tiyatrosu, 1972’de Ses Tiyatrosu’nda Ayı Masalı adlı oyunla perdelerini açtı. Bit Yeniği, Şahane Züğürtler gibi oyunlar sahneledi. 1977’de televizyonun yaygınlaşması sonucu artan ekonomik sıkıntılar yüzünden tiyatroyu kapatmak zorunda kaldı. Dormen, 1977’den sonra televizyonculuk ve radyoculuk yaptı. Milliyet Gazetesi’nde 8 yıl boyunca gazetecilik yaptı. 1980’lerde yeniden tiyatroya döndü. 1984’te Dormen Tiyatrosu yeniden perdelerini açtı. Ancak 2001 yılından yaşanan ekonomik kriz ve 17 Ağustos depremi sonrasında tiyatronun elverişsiz konumu yüzünden deprem korkusuyla seyirci sayısının düşmesi Tiyatronun yeniden kapanmasına neden oldu. Haldun Dormen, 11 oyun yazdı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde ders verdi, Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirildi. Televizyon için de çok sayıda program hazırlayan Dormen, çeşitli televizyon dizilerinde rol alarak ününü arttırdı. Yapı Kredi Sigorta adlı sigorta şirketine sanat danışmanlığını sürdüren Haldun Dormen, 1997’den beri verilmekte olan Afife Jale Ödülleri’nin gerçekleştirilmesine ön ayak olmuştur. Dormen, 1959’da halkla ilişkiler alanında dünyaca tanınan bir isim olan Betül Mardin ile evlenmiş, sekiz yıl süren bu evliliğinden Ömer adlı bir oğlu dünyaya gelmiştir. Haldun Dormen, anılarını "Sürç-ü Lisan Ettikse", "Antrakt", "İkinci Perde" adlı kitaplarında toplamıştır. Bulvar komedisi ve vodvil türünde uzmanlaşmış bir tiyatro yönetmenidir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Dormen, şu anda Medyapım Akademi'nin yöneticiliğini yapmakta ve oyunculuk dersleri vermektedir. Bu akademide hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik oyunculuk, tv yapımcılığı ve diğer kişisel gelişim dersleri verilmektedir.

Cihat Şener EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - CİHAT ŞENER - EĞİTİM DANIŞMANI
11 Nisan 1953 doğumlu olan Cihat Şener, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü‘nden 1975 yılında mezun oldu. 28 yıl çeşitli dershanelerde öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra 6 yıl süre ile bir üniversitenin Eğitim Danışmanı olarak çalıştı. Önceleri HBB TV’de 3 yıl ve TV8’de 5 yıl süre ile yaptığı “Hayatımız Sınav“ adlı program son 6 yıldır TRT2’de yayınlandı. Halen bir başka üniversitenin Eğitim Danışmanı olan ve “Hayatımız Sınav “ adlı bir kitabı bulunan Cihat Şener, eğitim yazıları yazmaktadır.

Taha Akgül SPORA KATKI ÖDÜLÜ - TAHA AKGÜL - MİLLİ GÜREŞÇİ
22 Kasım 1990 yılında Sivas’ta doğdu. 2012 yılında 40. kez düzenlenen Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvası'nda altın madalya kazandı. Mart 2012'de Sırbistan'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda 120 kg serbest kategoride altın madalya kazanan Taha Akgül, 2012 Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye adına yarıştı. 2014 yılında Avrupa Güreş Şampiyonası'nda 125 kg Serbest dalında altın madalyanın sahibi oldu. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde beden eğitimi bölümü öğrencisi olan Akgül, Ankara ASKİ Spor Kulübü'nün sporcusudur. Özbekistan'da yapılan 2014 Dünya Güreş Şampiyonası 125 kilo müsabakaları sonucunda İranlı rakibini 4-3 mağlup eden Taha Akgül, dünya şampiyonu olarak altın madalyanın sahibi oldu.

Prof. Dr. Bingür Sönmez BİLİME KATKI ÖDÜLLÜ - PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ - DAMAR CERRAHI
1952 yılında Sarıkamış’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimimi tamamladıktan sonra Pendik Lisesi’ni 1969 yılında bitirerek İstanbul Tıp Fakültesi’ne  girdi.1976 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olduktan sonra, burslu olarak İngiltere’de 1 yıl yabancı dil eğitimi gördü. İstanbul Tıp Fakültesi’nde 1977 1984 Yılları arasındaki uzmanlık eğitimininin içinde 1984 yılında Londra St. Thomas Hastanesi’nde kalp Cerrahisi asistanı ve Rayne Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Aynı hastanede 1987 -1990 yılları arasında tekrar 3 yıl çalışarak koroner cerrahisi eğitimi aldı. 1988 yılında doçent, 1997 yılında profesör oldu. 1990  yılı sonunda kesin dönüş yaparak İstanbul Üniversitesi Kardioloji Enstitüsü’nde göreve başladı ve 1995 yılına kadar aynı zamanda Florence Nightingale Hastanesi’nde çalıştı. Daha sonra, Florence Nightingale Hastanesi’nde Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı, aynı zamanda Kadir Has üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Cerrahi Bölümleri Başkanı olarak çalıştı. 2001 yılından beri Memorial Hastanesinde Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.

Türkiye Spina Derneği YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ - TÜRKİYE SPİNA BİFİDA DERNEĞİ
Derneğin amacı, en sık görülen doğumsal anomalilerden olan spina bifida ve onun neden olduğu diğer hastalıklar ile ilgilenen uzmanların bilgi ve deneyimlerinin birleştirilmesi ve geliştirilmesi, bu anomaliye sahip hastaların ve ailelerinin eğitilmesi ve aralarında dayanışma sağlanması, araştırmalar yolu ile teşhis ve tedavi standartlarının belirlenmesi, yükseltilmesi Spina Bifidalı bebek doğum oranının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılması ve Türkiye genelinde şubeler kurarak derneği yaygınlaştırmaktır.

Mehmet Seyit Özkan İŞ'TE BAŞARI ÖDÜLÜ - MEHMET SEYİT ÖZKAN
1955 yılında İzmir’de doğan Mehmet Seyit Özkan, 1972 yılında İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduktan sonra 1979 yılında Ankara ODTÜ İşletmeyi bitirdi. Mehmet Seyit Özkan Özkan Demir Çelik Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve Altınordu FSG Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yönetmektedir.

2013 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ

Ferhan Arıcan ve Vefa Bardakçı
SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - FERHAN ARICAN- MİLLİ JİMNASTİKÇİ
1993 tarihi İzmir’de doğan Ferhat Arıcan, 2001 yılında artistik jimnastiğe başladı. 11 yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde çalışan sporcunun 2008 yılında dünyada ilk defa paralel aletinde yaptığı bir harekete FİG- Dünya Jimnastik Federasyonu tarafından tescillenerek adı verildi. Halen Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü’nde okuyan Arıcan, 2011 Uluslararası Boğaziçi Turnuvası 5 Altın 1 Gümüş 1 Bronz ile 7 madalyayla yarışmanın en çok “Madalya Kazanan Sporcu” unvanına sahip oldu. Son 9 yılın Türkiye Şampiyonu olan sporcu bugüne kadar 2 Akdeniz Oyunları, 5 Avrupa Şampiyonası, 3 Dünya Şampiyonası ve 1 Gençlik Olimpiyatları’na katıldı. 2009 ISF Atlama Masası 7.liği, 2010 Uluslararası Turnuva Romanya Kulplu Beygir 3.lüğü, 2010 Avrupa Gençler Paralel aleti 6.lığı, 2010 Gençlik Olimpiyatları Atlama Masası Olimpiyat 2.liği, 2019-2010-2011 Uluslararası Boğaziçi Turnası Şampiyonlukları, 2013 Avrupa Şampiyonası 24 Finali, 2013 Mersin Akdeniz Oyunları Paralel Aleti 3.lüğü, 2013 Mersin Akdeniz Oyunları 24 Finali, Akdeniz Oyunları 6.lığı ve 2013 Osijek World Cup Paralel Aleti Dünya Kupası 3.lüğü başarıları bulunan Ferhat Arıcan’ın, 2013 yılında Moskova’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda atlama aletinde yaptığı yeni bir hareket FİG tarafından tescillenerek ARICAN adı ile Dünya Jimnastik Literatürü’ne geçti.
Şermin Genç ve Halil Köse
BİLİME KATKI ÖDÜLÜ- PROF. DR.ŞERMİN GENÇ- DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SİNİRBİLİMLER ANA BİLİM DALI PROFESÖRÜ
1992 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Şermin Genç, 1 yıllık zorunlu hizmet sonrası 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başladı. Uzmanlık eğitimi sırasında Northwestern Üniversitesi’nde çalıştı. 1998 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayan Genç, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde Doktora eğitimine başladı. 2003 yılında doktorasını tamamlayan Dr. Genç, 2006 yılında Doçent unvanı kazandı. 2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde profesörlüğe atandı. Prof. Dr. Şermin Genç’in bugüne kadar 1 Türkçe kitap editörlüğü, bu Türkçe kitapta 3 bölüm yazarlığı, basılmış uluslar arası bir kitapta bölüm yazarlığı mevcuttur. Ayrıca 10’u derleme, 40’ı araştırma ve 6’sı editöre mektup ve ulusal yayın gibi toplam 56 makalesi ve bu makalelerine 1000’in üzerinde atıfı mevcuttur. Aralarında Loreal-Türkiye Genç Bilim Kadınlarına Destek Ödülü, Türkiye Bilim Akademisi Seçkin Genç Bilimci Ödülü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü, Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü’nün olduğu 17 ödülün sahibi olan Prof. Dr. Şermin Genç, Avrupa Birliği tarafından desteklenen JPND projesinin ulusal koordinatörlüğünü yapmaktadır. Ayrıca TÜBİTAK tarafından desteklenen tamamlanmış 6 proje yürütücülüğü yaptı.
Haluk Bilginer
SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ- HALUK BİLGİNER- TİYATRO ve SİNEMA SANATÇISI
Haluk Bilginer, 71 yılında İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Devlet konservatuarından mezun olduğu yıl Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi’nde (LAMDA) bir yıl boyunca ileri tiyatro öğrenimi gördü. İngiltere’de bulunduğu yıllar boyunca Macbeth, My Fair Lady ve Phantom of the Opera gibi çeşitli tiyatro ve müzikallerde, televizyon dizilerinde ve filmlerde görev alan aktör İngiltere’deki kariyerinin ardından Türkiye’ye döndü. 1990 yılında Tiyatro Stüdyosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Gecenin Öteki Yüzü adlı televizyon dizisiyle Türkiye’de tanınan bir oyuncu haline gelen Haluk Bilginer; Gülşen Abi, Eyvah Babam, Tatlı Hayat, Karanlıkta Koşanlar gibi birçok televizyon yapımında rol aldı. Bilginer, Türkiye’deki sinema kariyerine 1987 yapımı Kara Sevdalı Bulut adlı filmle başladı. Kariyeri boyunca birçok sinema filminde rol alan Bilginer, 1999 yılında kurduğu Oyun Atölyesi isimli tiyatro sahnesinde de birçok önemli tiyatro oyununu sahnelendi. Haluk Bilginer oyunculuk kariyeri boyunca Afife Tiyatro Ödülleri, En iyi erkek oyuncu, ÇASOD En İyi Oyuncu, ve 34. Antalya Film Şenliği En iyi Erkek Oyuncu, Ankara Film Festivali En iyi Erkek Oyuncu, Adana Altın Koza En İyi Erkek Oyuncu, Angers (Fransa) Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu, 9. Sadri Alışık Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık görüldü.
Berat Ösen ve Bülent Tokalıoğlu
İŞ’TE BAŞARI ÖDÜLÜ- BERAT ÖSEN- CMS YÖNETİM KURULU BAŞKANI
1970 İzmir doğumlu olan Berat Ösen, lise öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamladıktan sonra Northeastern University – Boston, MA’de ekonomi öğrenimi gördü. CMS Grubu’na katılmadan önce ENKA Holding’te görev yaptı. 2003 ve 2008 yıllarında London Business School’da üçer aylık “Yönetici Geliştirme Eğitimi” aldı. 1996 yılında Yönetim Kurulu Üyesi olan Ösen, 2005 yılından bu yana Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.
Seval Sekin
EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ- PROF.DR. SEVAL SEKİN- GÜNDOĞDU ÇAĞDAŞ TOPLUM GÖNÜLLERİ DERNEĞİ PROJE KOORDİNATÖRÜ
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi‘nden mezun olan Seval Sekin, İngiltere'de Reading Üniversitesinde Gıdalarda Kalite Kontrolu Dalında Master yaptı. 1972 yılında E.Ü.Ziraat Tarla Bitkileri Bölümü'den Doktor unvanını aldı. 1978' de Almanya'da Landesanstalt für Tabakforschung-Forchheim'da araştırmalarda bulundu. 1980 yılında Doçent, 1989 yılında Profesör oldu. 1996 yılında Ege Üniversitesi Rektörü tarafından “Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi“ (EKAM) kurucu Müdürlüğüne atanan Prof. Sekin, İzmir‘de faaliyet gösteren Kadın Dernek/Kuruluşlarının çabaları ile 2000 yılında İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’ni kurdu. Prof. Seval Sekin, kadına ulaşabilmenin en iyi yolunun çocuklara eğilmek olduğunu saptadıktan sonra Bornova Mevlana Mahallesin‘de bir gurup ilköğretim öğrencisine burs sağlayarak bir proje başlattı. Bugün halen yürütülmekte olan “Evimiz“ projesinin de başlangıcını oluşturan bu çalışma geçtiğimiz öğretim yılında meyvelerini verdi ve üç öğrenci üniversiteden mezun olurken, üç kız öğrenci de üniversite giriş sınavlarını kazanarak kayıtlarını yaptırdı. 2008 yılında emekli olduktan sonra EKAM’da başlattığı projeyi sivil insiyatif girişimi olarak “Evimiz Platformu” adı altında bir grup gönüllü kadınla birlikte Bornova Mevlana Mahallesinde 25 burslu öğrenci ve ailelerinin yararlanabileceği bir “Ev“ açmak suretiyle yürüten Prof.Sekin, 2010 yılında Platformun “Gündoğdu Çağdaş Toplum Gönüllüleri Derneği“ ile birleşmesinden sonra “Proje Koordinatörü“ olarak çalışmalarını bu dernek çatısı altında sürdürdü.
Yılmaz Sekin ve Yiğit Tatiş
EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ- PROF.DR. YILMAZ SEKİN- GÜNDOĞDU ÇAĞDAŞ TOPLUM GÖNÜLLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ
Prof. Dr. Sekin, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ürünleri Teknolojisi bölümünden 1967 yılında mezun oldu. Nisan 1970’de Münih Teknik Üniversitesi’ne bağlı Bira ve Gıda Teknolojisi Fakültesi Bira Teknolojisi Bölümü’nde başladığı “Bazı Özel Enzimlerin Malt Yapma ve Mayşeleme Sırasındaki Davranışları” adlı tez ile Aralık 1973’te “Doktor” unvanını aldı. TÜBİTAK bursiyeri olarak Almanya’da yine aynı bölümde yaptığı çalışma ile Nisan 1979’da “Üniversite Doçenti” unvanını aldı. 1979-1983 yıllarında Ege Üniversite’sinde çalışmalarına devam eden Prof. Dr. Sekin 1983 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tokat Ziraat Fakültesi’nde bir yarıyıl rotasyon görevinden sonra istifa ederek üniversiteden ayrıldı. 1983’den itibaren başladığı Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayi A.Ş.’deki yönetici görevini 1994 yılında emekli olarak tamamladı. 1994-1996 yıllarında Türk Tuborg’da ISO 9000 Kalite Güvence Sisteminin kurulmasında yönetim temsilcisi unvanıyla sistemin kuruluş ve işleyişinden sorumlu olarak görev yaptı. 1996 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü için ilan edilen Profesör kadrosuna atanarak üniversiteye dönen Prof. Dr. Sekin iki dönem Mühendislik Fakültesi Dekanlığı ve Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevlerini yürüttü.
Yılmaz Büyükerşen
YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ-PROF.DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN- ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI
Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen, 1962'de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin ilk mezunları arasında yer aldı. 1966 yılında doktorasını tamamladı. 1968 yılında doçent, 1973 yılında profesör oldu. 1976'da mezun olduğu akademinin başkanlığına seçildi.1982'de Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne getirildi. 1987'de aynı göreve tekrar atandı. Ayrıca, 2 dönem Radyo Televizyon Yüksek Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü. Türkiye’nin ilk “Sinema ve Televizyon Okulu”nun kuruluşunu Eskişehir'de gerçekleştirdi. Ayrıca Eskişehir'de ikinci üniversitesinin kurulmasına ve dünyada tek olan Açık Öğretim Fakültesi’nin kurulmasına da öncülük etti. 99 seçimlerinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Büyükerşen, Belediye Başkanı olarak Eskişehir’de “Kentsel Gelişim Projeleri” paketini uygulamaya koydu. Porsuk Çayı’nın, sulama kanallarının ıslahı ile içinde Türkiye’de ilk kez akarsudan botlarla kentiçi ulaşımda yararlanılması projesine başlanması, hafif raylı sistemin kurulması, şehrin heykellerle donatılması gibi hizmetleri gerçekleştirdi. Bunların yanı sıra, 6 ayrı sahnede hizmet veren Şehir Tiyatrolarını ve Belediye Senfoni Orkestrasını kurup, Opera ve Tiyatro Binalarını kuran ve kente hizmetleri ile ilgili çok çeşitli ödüller alan Büyükerşen 2009 yerel seçimlerinde üçüncü kez Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

2012 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ


EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ - PROF. DR. CANDEĞER YILMAZ - EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, 1982 yılında aynı üniversitede doçent, 1988 yılında da profesör oldu. Uzmanlık alanı endokrinoloji ve metabolizma olan Yılmaz, iki dönem Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği, 1988-1992 yılları arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcılığı 1994-1997 arasında da Ege Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği görevlerinde bulundu. 1993-1996 yıllarında Ege Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanlığı, 1994-1997 yılları arasında Ege Üniversitesi Hastane Yönetim Kurulu üyeliği, 1997-2000 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Eğitim Komisyonu Başkanlığı yaptı. Tıp üzerine çeşitli ulusal ve uluslararası kuruluşlarda üyelik yapan Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, 6 Ağustos 2008 yılında Ege Üniversitesi Rektörü oldu.

SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ- PROF.RENGİM GÖKMEN - DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRÜ ve GENEL SANAT YÖNETMENİ
1975 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan Rengim Gökmen, devlet bursuyla İtalya’ya orkestra şefliği öğrenimine gönderilmiş ve 1977’de Santa Cecilia Konservatuarı’nı, 1978’de Chigiana Akademisi şeflik bölümünü bitirmiştir. 1979 yılında Santa Cacilia müzik Akademisi’nin olgunlaşma devresinden Franco Ferrara’nın öğrencisi olarak birincilikle mezuniyet diplomasını almış, 1980’de San Remo’da yapılan uluslararası Gino Marinuzzi şeflik yarışmasını kazanarak yurda dönmüştür. 1989’da İtalyan hükümetinin “Cavalleria” nişanı ile onurlandırılan Gökmen, Türkiye’yi yurtdışında tanıtma çalışmaları nedeniyle TUTAV tarafından ödüllendirildi. 1992 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne atanan ve Genel Müdür olarak Ankara’da 1995’e kadar görev yapan sanatçı, şeflik kariyerinde yoğunlaşmak amacıyla İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’na geçmiştir. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Yüksek Kültür ve Sanat Nişanı ile onurlandırılan ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğü görevini de yürüten Prof. Rengim Gökmen, halen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmenidir.

İŞ’TE BAŞARI ÖDÜLÜ- ÜNAL HERİS - AKDENİZ KİMYA A.Ş. FAHRİ BAŞKANI
Lise eğitimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Kimya Lisans ve Kimya Yüksek Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ünal Heris sırasıyla, Dewilüx Boya Fabrikaları’nda ve Sümerbank’ta görev yaptı. İzmir Batı Kimya Koll. Şti. firmasının kurucusu ve ortağı olarak 1970 yılında ilk girişimcilik faaliyetlerine başlayan Heris, 1976 yılında PVC katkı kimyasalları üretimi yapan Akdeniz Kimya A.Ş. firmasını kurdu. Halen Akdeniz Kimya A.Ş.’nde Fahri Başkanlık görevini sürdüren Ünal Heris, 2009 yılında Aliağa’da kurulan Nemport Limanı’nın kurucusu ve ortağıdır.

SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ - NUR TATAR - MİLLİ TEKVANDOCU
İlk madalyasını 15 yaşındayken kazandı. 2 defa Avrupa Küçükler Şampiyonu oldu ve Avrupa'da A Sınıfı Turnuvaları’nda altın madalyalara uzandı. Rusya Saint Petersburg’da yapılan 2010 Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda gümüş madalya ve Birleşik Krallık Manchester’da yapılan 2012 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya kazandı. 2012 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil eden takımda yer alan sporcu finalde yarışma hakkı kazandı. Gümüş madalya sahibi oldu.

BİLİME KATKI ÖDÜLÜ - PROF.DR.BENO KURYEL - EGE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEKANI
İzmir Özel Türk Koleji’nden mezun olan Beno Kuryel; lisans ve yüksek lisans derecelerini İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden aldı. Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde asistan olarak atanan Kuryel, doktora derecesini 1976 yılında yine aynı bölümden aldı. 1977-1978 döneminde Imperial College’da ziyaretçi araştırmacı olarak çalışan Kuryel, daha sonra tekrar Ege Üniversitesi’ne dönerek 1982 yılında Doçent ,1992 yılında Profesör oldu. Beno Kuryel halen, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.

YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ- FERNUR SÖZEN - HAYIRSEVER
Lise öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamlayan Fernur Sözen, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin İktisat Bölümü’nde mezun oldu. 1990 yılında “Altıncı Kuşak Zeytinci” olarak Ferudun Sözen Zeytinyağ Fabrikasında iş hayatına atıldı. 2006, 147 korunmaya muhtaç çocuğun yaşadığı “Hamiyet Ferudun Sözen Sevgi Evleri Çocuk Yuvası”nı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna; 2007 yılında ise 18 derslikli “Fernur Sözen İlköğretim Okulu”nu yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı. Aynı yıl “Hamiyet Ferudun Sözen Sevgi Evleri Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği”ni kurdu. 2008 yılında “Fernur Sözen Lisesi”ni ve “Hamiyet Ferudun Sözen Huzurevi”ni, 2009 yılında ise Fernur Sözen Anaokulu yaptırdı. 2008 yılında ülkesine yaptığı hizmetlerden dolayı “TBMM Üstün Hizmet Ödülü” ile ödüllendirilen Fernur Sözen, kurmuş olduğu “Hamiyet Ferudun Sözen Sevgi Evleri Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği”nde aktif olarak çalışmaktadır.

2011 BAHATTİN TATIŞ “YARINLARDA VAR OLMAK ÖDÜLLERİ” ÖDÜL SAHİPLERİ


EĞİTİME KATKI ÖDÜLÜ- ABBAS GÜÇLÜ - GAZETECİ-YAZAR
Lise eğitimini tamamlamasının ardından Gazi Üniversitesi'ne kayıt olan Güçlü, bu üniversitenin Teknik Eğitim Fakültesi'nden başarıyla mezun oldu. Yirmi yılı aşkın süredir Milliyet Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan Güçlü, halen bu gazetede Eğitim Editörü ve köşe yazarı olarak görev yapmaktadır. Uzun süre boyunca radyo/tv sektöründe eğitim programları hayata geçiren Güçlü, Kanal D’ ye “Halkın Gündemi” ve “Karne” adlı programları, TRT'ye de “Sonsuz Yarış” adındaki eğitim programlarını hazırladı ve Radyo D ile Radyo Foreks'in kuruluş sürecinde yer aldı. Abbas Güçlü’nün yayına hazırladığı ve sunuculuğunu üstlendiği tartışma programı “Genç Bakış” ise, ülkemizde eğitim alanında hazırlanan yapımlar arasında en önemlilerinden birisidir. Halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Temel Gazetecilik dersleri vermekte olan Güçlü, ayrıca Genç Bakış programına ve Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazılarına devam etmektedir. Birçok kez, “Yılın Gazetecisi” ödülünü alan Abbas Güçlü, “Genç Bakış” programıyla birçok kez “En İyi Gençlik Programı” ödülünü aldı.

SANATTA BAŞARI ÖDÜLÜ- HASAN RASTGELDİ - RESSAM
Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nü Hamza İnanç ve Turan Erol atölyelerinde tamamladı. 1970-73 yıllarında Siirt Öğretmen Lisesi'nde, 1973-82 yıllarında Urfa Öğretmen Lisesi'nde resim öğretmeni olarak çalıştı ve aynı lisede müdürlük yaptı. Resim çalışmaları yanında halk bilimleri dalında araştırmaları ve derlemeleri oldu. 1982 yılında Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1987 yılında lisansını tamamlayarak Sanatta Yeterlilik aldı. Ege Üniversitesi Konservatuar'ında halk oyunları hocalığı yaptı. 1989 yılında Salzburg Yaz Akademisi'nde resim çalışmalarına katıldı. Bu güne kadar 40 kişisel resim sergisi açtı. Yurtiçi ve yurtdışında yarışmalı sergilere, karma ve grup sergilerine katıldı. Birçok ödül kazanan sanatçının eserleri devlet kurumlarında, yurtdışında ve özel koleksiyonlarda sergilendi.

İŞ’TE BAŞARI ÖDÜLÜ- ERDOĞAN ÖZGÖRKEY - İŞADAMI
İzmir Yüksek Ekonomi Okulu’ndan mezun olan Erdoğan Özgörkey, okul döneminde makine - motor ithalatı ve satışı yapan kolektif şirkete ortak oldu. 1956 yılında ilk ortaklığından ayrılarak, 1957 yılının Mart ayında mobilya-mefruşat ile ilgili ilk mağazasını açtı. 1966 yılında meşrubat sektörüne başlayarak 30 yılda bu sektörde çalıştı ve 8 fabrika ile 11 şirketin kuruluşunu gerçekleştirdi. 1998 yılında meşrubat sektöründen ayrılarak Tarım-Tohumculuk-Donmuş gıda-Otomotiv-Laundry-Turizm ve İnşaat sektörlerini de kapsayan ÖzGörkey şirketler grubunu kurdu.

SPORDA BAŞARI ÖDÜLÜ- FATİH AVAN – MİLLİ ATLET
Cirit atma kategorisinde yıldızlaşan, Fenerbahçe’de spor yapan ve defalarda milli formayı giyen Fatih Avan, 2009 yılında İspanya’da düzenlenen Avrupa Atmalar Kış Kupasında Avrupa üçüncüsü oldu. Pescara’ da düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda ise altın madalyaya kazana sporcu, 2011 yılında Sofya’da düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Atmalar Kış Kupası'nda ise Avrupa Şampiyonu oldu. Aynı yıl Riga’da düzenlenen Riga Grand Prix’sinde 84,69 metrelik atışıyla kendisine ait olan Türkiye rekorunu kıran ve şampiyonadan gümüş madalya ile dönen milli atlet, Ostrava‘da düzenlenen Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası’nda da gümüş madalya kazanarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etti.

BİLİME KATKI ÖDÜLÜ- ALİ NESİN - MATEMATİKÇİ
Paris VII Üniversitesi'nde matematik öğrenimi gören ve ABD'de Yale Üniversitesi'nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Ali Nesin, 1985-1986 arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampusü'nde öğretim üyeliği yaptı. 1987-1989 arasında Notre Dame Üniversitesi'nde yardımcı doçent, ardından 1995'e kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü'nde doçent ve daha sonra profesör olarak görev Nesin ayrıca, 1993-1994 eğitim öğretim yılında da Bilkent Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü. Babası Aziz Nesin'in ölümü üzerine yurda kesin dönüş yaptı ve Nesin Vakfı yöneticiliği ile Nesin Yayınevi’nin Genel Yönetmenliği’ni üstlendi. “Matematik ve Korku”, “Matematik ve Doğa”, “Matematik ve Sonsuz”, “Develerle Eşekler”, “Önermeler Mantığı” adlı kitaplarının yanı sıra, üç ayda bir yayımlanan “Matematik Dünyası” adlı bir matematik dergisi olan Ali Nesin’in, çeşitli dergilerde çıkmış bilimsel makaleleri ve İngilizce bir kitabı vardır.

YAŞAMA KATKI ÖDÜLÜ- MÜMİN SEKMAN - KİŞİSEL GELİŞİM UZMANI
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Mümin Sekman; başarılı insanları inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatmayı meslek ve misyon olarak seçti. “Başarı öğrenilebilir” düşüncesini yaygınlaştırmaya çalıştı. Bir dönem Çocuklar Duymasın dizisinin senaryo danışmanlığını da yapan yazar, Türkiye’de ‘kişisel gelişim uzmanı’ titrini kullanan ilk kişidir. Londra merkezli The Success Think Tank’ın ve Türkiye’nin kişisel gelişim içerikli ilk internet sitesi Kişisel Gelişim Merkezi’nin (Kigem.com) kurucusu da olan Mümin Sekman, Türkiye’de “Beyin Haftası” kutlamalarını yürütmektedir. İlk kitabını 21 yaşında yazan, bugüne kadar 9 kitabı yayınlanan, Türkiye’de 40 şehirde seminer veren, Limit Sizsiniz kitabı 250.000 ve Her Şey Seninle Başlar kitabı ise 6 yılda 800.000 baskıyla Türkiye rekoru kıran yazar, dünyanın metrekaresine düşen başarılı insan sayısını artırmayı kişisel misyonu olarak saymaktadır.

İzmir Özel Türk Koleji - Bahattin Tatış Kampüsü
Adres:  Mithatpaşa Cad. No: 687-689 35280 Köprü / İzmir   
Tel: (0232) 244 05 00 pbx Faks: (0232) 244 38 51 www.ozelturkkoleji.com